YO YO BAND

Tak jako v minulém roce Žlutý pes i letos potěší návštěvníky Dočesné legendární kapela ze slavné Hanspaulské líhně - Yo Yo band. Dnešní Yo Yo band už je docela jiný, vyznává velkokapelový styl směsi prvků reagge a latiny s rytmikou a dechy.

Když v roce 1975 Yo Yo band založili jako vokální kvarteto bratři Tesaříkové spolu s Ondřejem Hejmou a Jiřím Novotným, zaměřili se na spirituály, gospely a soul. Ovlivněni třeba Ray Charlesem či Otisem Reddingem. Po nějakém čase se přiklonili více k reagge. K tomu došlo v době, kdy po letech jen zpívali a nechávali se doprovázet jinými kapelami (jazzový předchůdce Pražského výběru či Combo FH) vzali nástroje sami do ruky, a stala se z nich klasická hudební skupina. Památkou na první léta je několik singlů, ale první LP jim vyšlo až v roce 1986 po názvem „Velbloud ten se má… „

Roku 1988 vydali druhé LP „Do bačkor ne… „ a hráli před legendárními UB40 ve Sportovní hale. První celonárodní hit ale zaznamenali až na třetí desce - Kladno

Zajímavé je že v něm prorocky zpívají mj. „Kladno to je to město to je ten hit…“. Vznikl k němu i klip.

Jejich čtvrté album neslo název dalšího hornického města, Karviná, a stalo se jedním z nehranějších alb. Získalo tři hlavní ceny - za skladbu Rybitví :

Dále za desku a za hudební skupinu roku. Později za prodej 130 000 nosičů tohoto alba kapela získává platinovou desku. Téměř po dvaceti letech se Yo Yo band stal slavným i v očích těch kteří soul ani reagge předtím neposlouchali.

Vycházely další desky, sem tam se na nich objevily další hity Yo Yo band byl, jak se říká, v pohodě.

V roce 2003 zemřel po nehodě Vladimír Tesařík a skupina stála před rozhodnutím co dál. Rozhodla se pokračovat i bez Vladimíra. Vystupují dál ale další řadové album (mimo reedice a výběru hitů) zatím nevydali. I tak ale za 40 let mají z čeho brát a pro fanoušky je vždycky příjemným osvěžením si poslechnout dnes už třeba z kategorie starých pecek hity jako Karviná, Rybitví, Kladno ale i v éteru méně obehrané písničky Yo Yo bandu, protože Yo Yo band nikdy neklesl pod pomyslnou laťku kvality a dokáže svými songy pobavit i po 40 letech od svého založení.

Více o YO YO bandu na kapelních stránkách http://www.yoyoband.cz/

Kdy: pátek 4. 9. cca 21:30 – 22:40

Kde: Prokopa Velkého

Jiří Navrátil