Michal Prokop

Pro mnohé bylo vrcholem loňské Dočesné vystoupení Blues bandu Luboše Andršta. Letos pro změnu přijede Michal Prokop, se svým Framus five. Můžeme se těšit na písničky, které ho proslavily během jeho hudební kariéry i na ty které to ještě čeká. Např. ty z alba Poprvé naposledy, které Michal Prokop vydal roku 2006 po dlouhé době s osvědčeným autorským týmem, s nímž pracoval i na svých třech slavných deskách z osmdesátých let. Poslední deska, kterou nahrál je zatím Sto roků na cestě z roku 2012.

Michal Prokop začínal jako soulový a bluesový zpěvák a kytarista skupiny Framus five už koncem šedesátých let. Na 1 čs. beatovém festivalu byl vyhlášen nejlepším zpěvákem. Než se Framus v r 1971 rozpadl, stihl vydat dvě alba: Blues in soul a česky zpívané Město Er s titulní skladbou na text Josefa Kainara. Sedmdesátá léta strávil chtě nechtě ve středním proudu, až v roce 1978 dal dohromady muzikanty k natočení alba Holubí Dante. Jeho šťastná chvíle přišla ale až s volnou trilogií desek Kolej Yesterday, Nic ve zlým nic v dobrým a Snad nám naše děti…

Když starý režim padl, Michal se stal se poslancem, náměstkem ministra, předsedou rady Českého rozhlasu, uváděl v ČT pořad Krásný ztráty. V polovině desetiletí alespoň vystupoval s Andrštem a Hrubým v akustickém triu. V listopadu 2004 takto vystoupili v pořadu ČT Blues ze Staré pekárny:

K pravidelnějšímu koncertování se vrátil až po úspěchu alba Poprvé naposledy, na němž se opět setkal s autory a hudebníky, kteří se podíleli na jeho slavných deskách. K jeho šedesátinám proběhl koncert se spoustou zajímavých hostů, z nějž potom vzešlo DVD. V roce 1987 byl uveden do rockové síně slávy Radia Beat. Další deska Sto roků na cestě přišla až v roce 2012 a na ní se Michal Prokop podílel i autorsky. Podstatné je že Michal Prokop už zase zpívá a vystupuje, protože takových osobností jako je on, v Čechách příliš není. A úplně nejlépe je, že ho zase uvidíme a uslyšíme v Žatci.

Kdy: Sobota 5. 9. 20:00 - 21:00

Kde: Letní kino

Jiří Navrátil