Horkýže Slíže

Na letošní Dočesné se bude zpívat slovensky zásluhou nitranských punkových recesistů a provokatérů. Horkýže Slíže. Horkýže Slíže, by se dalo přeložit jako české Tůdle nůdle, což docela odpovídá recesistickému zaměření kapely. Ta vznikla v roce 1992 v Nitře.

První velký úspěch pro ně bylo, když se dostali do Nového Města and Váhom, kde dělali předkapelu slavné Zóně A. To už věděli, že jejich hudba má fanouškovský ohlas ale na skutečný úspěch si museli ještě počkat. Po letech amatérského hraní a rozdávání kazet fanouškům, po rostoucí popularitě v Nitře a okolí, po účinkování v TV pořadu Martina Karvaše (ex Elán) jejich manažér přesvědčil firmu BMG Ariola k podpisu smlouvy na tři alba. Do roku 2000 skutečně vydali tři alba a po 2 letech hraní na Slovensku pronikli i do Čech. Dnes už hrají v Čechách možná víc než na Slovensku

V Čechách už mají zas sebou turné s Kabátem a Divokým Billem (2003) a humor a recese to je jako u Kabátů základ jejich tvorby. Svým smyslem pro humor trochu připomínají české Tři sestry. Dokonce v roce 2013 odjely obě kapely společné turné a ještě k tomu natočily společné album Bratia a Sestry. Navzájem si tu hrají svoje skladby a ještě se pustily do státních hymen. Letošní léto je opět zastihlo na společném turné.

Horkýže Slíže nabízejí svižný a hutný rock a máte-li rádi nevázaný, ale chytrý humor, určitě si je budete chtít užít od začátku až dokonce. Prostě punk‘rol po slovensky…

Horkýže Slíže, jsou taková veselá parta, která přes všechnu legraci dělá hodně poslouchatelný rock. Dnes už si těžko dokážete představit české hudební léto bez této slovenské kapely. Občas se v jejich písních objeví i náznaky Hip hopu zasazené do rockového rámce. Mají na kontě 10 alb včetně posledního St. Mary Huana Ganja.

Kdy: Sobota 5. 9 cca 14:00 - 15:00

Kde: Letní kino

Jiří Navrátil