Hlahol

Po 3 letech na Dočesné a po 5 měsících v Žatci opět zahlaholí či spíše zaduní Hlahol, hardrockoví matadoři z Teplic. V Teplicích se rocku dařilo už v roce 84, kdy dva mladíci založili Heavy metalovou kapelu Blackout. Název Hlahol je dílem Milana Špalka, který se ke skupině přidal poté, co jeho spoluhráči z tehdejšího Kabátu odešli nedobrovolně „bránit vlast“.

Další člen Kabátu v Hlaholu byl Josef Vojtek, který k nim nastoupil po vojně na kytaru a od nich později odešel do Kabátu zpívat. Dlouho byli spíš heavymetalovou kapelou inspirováni mj. Judas Priest a Accept. Po dvouleté pauze v roce 1991 začali hrát hardrock po vzoru AC/DC či Motörhead. Svého stylu se drží dodnes. Zpívají česky a v textech sázejí hodně na humor. Za ty roky muzikanti z Hlaholu byli ovlivněni různými hudebních směry, a v tom co hrají je to znát. Nikoho nekopírují ale z jejich skladeb je poznat co poslouchají. Hrají vesměs na menších festivalech nebo různých akciích např. motosrazy, letos mají za sebou ale i milovický Votvírák. Jejich přímočarý rock jim přivedl hodně fanoušků.

Kapela má za sebou několik přestávek, nejdelší devítiletou. Po ní zakládající člen Milan Korda Hlahol opět rozjel. Hlahol tvoří již muži středního věku, a tudíž už něco pamatují. Třeba i začátky hardrocku v Čechách. V některých skladbách totiž je trochu slyšet i český hardrock 70. let. Zpívají o jídle o pivu, o sexu, zkrátka o životě a jeho radostech i strastech a sem tam se neostýchají použít i nějaké to ostřejší slovo. Jak se ostatně na rockery sluší.

V roce 2014 oslavili 30 let a na Lázeňských slavnostech v Teplicích překvapili fanoušky třemi skladbami nacvičenými s pěveckým sborem a smyčcovým kvartetem. Mimo to jim vyšlo první spole

né CD Neserzem, které jim křtili kamarádi z Kabátu.

Kdy: sobota 5. 9. 15:30 – 16:30

Kde: Letní kino

Jiří Navrátil