ANNA K.

V poprockovém spektru Dočesné zazáří česká poprocková Anna K. Za 22 let co „dělá do muziky“ si vytvořila renomé rebelky a zpěvačky, s níž rádi spolupracují i přední čeští rockeři. Píší pro ni, doprovázejí ji a ve výsledku je to znát. Jezdí s vlastní doprovodnou kapelou, jejímž nejstarším členem je 70letý rockový matador Vladimír Guma Kulhánek.

Anna K. je absolventkou herecké konzervatoře. Na podiu se objevila už v osmi letech v Semaforském představení Kytice. V Semaforu vydržela téměř do svých 30 let. Až v tomto „pokročilém“ věku dostala nabídku natočit svou první desku (Já nezapomínám) a dala se na pěveckou dráhu.

V roce 1996 natočila s baskytaristou „Wanastovek“ P.B.CH desku Amulet. V této době jezdila s Ivanem Hlasem turné Šakalí léta, nebo hostovala s kapelou Cirkus Praha. Tato zkušenost v ní probudila chuť po živém hraní s kapelou.

Zásadní se pro ni stala až její třetí deska Nebe z roku 1999. Album získalo tři nominace v hudebních cenách Anděl. Nakonec zvítězila v kategorii Zpěvačka roku a dalšího Anděla dostala za titulní píseň Nebe. Na písničkách se autorsky podíleli skladatelé Filip Horáček a především Tomáš Vartecký pozdější životní partner Anny K. Spolupráce Varteckého s Annou K pokračovala a vyvrcholila albem Noc na zemi. Poslední studiovou desku vydala roku 2011 (Relativní čas). V roce 2013 vyrazila na akustickou šnůru, kterou prodloužila až do roku 2014. Vzniklo z toho CD a DVD. Mimo jejích písniček se tu objevují i ukázky ze společného vystoupení s anglickou kapelou Stringer Bessant, s akustickou verzí známé kapely Reef, jejíž členové se stali hosty zpěvaččiných pražských koncertů.

Přes všechny úspěchy a ceny se drží ANNA K od českého šoubyznysu trochu stranou. Bydlí s kytaristou Tomášem Varteckým v domě s vlastní studiem.

Několik ukázek zde

Kdy: sobota 5. 9. cca 19:00 - 20:10

Scéna: Náměstí Svobody

Jiří Navrátil